PSIHOSOMATIKA – POTISKIVANJE EMOCIJA, NEPRIJATNE EMOCIJE, VEZA UMA I TELA

od: Jovana

Deca se tokom osnovnoškolskog uzrasta vrlo često žale roditeljima na bolove u telu. Kada se medicinskim testovima ne otkrije ništa što bi moglo biti u vezi sa pomenutim bolestima, postoji opasnost da se zaključi da dete glumi da ga boli…ali bol je stvaran. Naime jedna od poteskoća koja se javlja u ovom uzrastu je psihosomatski bol. Psihosomatske teskoće ne obuhvataju zamišljene, izmišljene bolove već su stvarne fizičke smetnje iako je organizam zdrav.

Jezik tela

 

Svet smo počele otkrivati kroz pokret kao bebe u stomaku.

Prvi jezik koji učimo u životu je jezik tela– novorođene bebe osećaju zadovoljstvo kada su site, dok glad izaziva nelagodu. Svi znamo za grčeve u prvim mesecima života, koji su takođe jedan od načina da se traži stalna pažnja i stekne majčina bliskost.

Organi za varenje su jedan od prvih načina komunikacije. Majke umeju da razaznaju dečiji plač i tačno znaju da li dete plače zato što je gladno, jer ga boli ili samo traži društvo, da ga drži u krilu. 

Koža je sledeći organ za komunikaciju. Beba preko kože oseća toplinu, dodir, pritisak, odnosno oseća da nije sama i da je bezbedna. 

Psihosomatske bolesti -možemo nazvati fizičkim bolestima u čijem nastanku je važnu ulogu odigrao psihogeni faktor. Međutim, neće svaka osoba sa emocionalnim poteškoćama razviti psihosomatsku bolest. To zavisi od niza drugih faktora, kao što su nasledne osobine, stresni trenuci u životu, podrška okoline, kulturološke karakteristike itd.

Smatra se da je dugotrajni stres odgovoran za nastanak psihosomatske bolesti.

Za osobe sa psihosomatskim oboljenjima se kaže da imaju poteškoća u izražavanju svojih emocija, retko maštaju i da imaju poseban način uspostavljanja odnosa sa drugim ljudima.

 

Psihosomatske bolesti

Izraz “psihosomatski” potiče od grčke reči soma, što znači telo, i psihe, što

znači duh, duša. Psihosomatske bolesti su telesna oboljenja u čijem je nastanku psihički činilac odigrao važnu ulogu. Smatra se da za nastanak psihosomatskih bolesti emocionalni faktor igra presudnu ulogu.

 

Ovde ćemo navesti neke od psihosomatskih bolesti – kožna oboljenja: akne, urtikarija (koprivnjača), neurodermatitis (hronične promene kože sa neprijatnim svrabom) i angioneurotski edem (otok kapaka,usana, jezika…); bolesti organa za varenje: grč mišića između jednjaka i želuca i između

želuca i dvanaestopalačnog creva, čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu,

hronični zatvor, ulcerozni kolitis, hronična upala tankog creva (Kronova bolest);

bolesti respiratornog sistema: bronhijalna astma i tuberkuloza;

bolesti srca i krvnih sudova: otvrdnuće krvnih sudova srca – angina pektoris i srčani udar, visok krvni pritisak, aritmije;

bolesti žlezda sa unutrašnjim lučenjem: dijabetes, nizak nivo šećera u

krvi (hiperinzulinizam i hipoglikemija), pojačan rad štitne žlezde;

reumatske bolesti: reumatska upala zglobova, hronični bol u leđima;

ginekološke bolesti: bolne menstruacije, spontani pobačaji; ostalo: gojaznost, alergijske reakcije, migrene i druge glavobolje, hronični svrab, tumori.

Zbog kombinacije emocija i evidentnog fizičkog oštećenja važno je kombinovati terapiju lekovima i psihoterapiju.

 

Osetljiva deca 

Svako dete, kao i svaka odrasla osoba, brani se na specifičan način od preteranih zahteva ili stresora. 

 Ali, s druge strane, ima dece koja su sklona potiskivanju misli i osećanja, koja ne znaju da se brane na adekvatan način i po svojoj prirodi nisu dovoljno otvorena za svoje intrapsihičke sadržaje. Kada se takva deca nađu u prezahtevnim uslovima ili pod velikim pritiskom (škola, porodica, vannastavne aktivnosti) koje ne mogu da zadovolje ili ne mogu da podnesu, razvijaće se zdravstveni problemi, odnosno psihosomatski poremećaji.

Osećanja su izuzetno važan deo našeg života i jedno od sredstava komunikacije sa okolinom. Međutim, neka deca, svesno ili nesvesno, ne dozvoljavaju svojim osećanjima da isplivaju na površinu, ne prepoznaju ih i ne izražavaju, već ih često potiskuju. Na ovaj način deca preusmeravaju energiju osećanja u svoju unutrašnjost, svoje telo: mišiće, unutrašnje organe, krvne sudove, autonomni nervni sistem, žlezde sa unutrašnjim lučenjem itd

Često se dešava da deca potiskuju svoja osećanja i ne izražavaju ih, jer nikada nisu naučila da prepoznaju i izražavaju osećanja. A to se prenosi i u odraslom dobu ukoliko nisu poradili na tome pa nastavljaju isti obrazac i ne znaju da dodju u kontakt sa svojim emocijama i da ih prihvate, nego ih obično guraju pod tepih.

 

Šta uraditi?

Veoma je važno da i odrasli i deca postanu svesni psihičkih uzroka ovih bolova, odnosno povezanosti psihičkog i fizičkog, jer svest o samoj povezanosti dovodi do smanjenja bolesti. 

Nedostatak ljubavi, i nedovoljna briga za dete kao i preterana briga i razmaženost mogu dovesti do stvaranja pasivno zavisnog tipa ličnosti, sklonog regresivnom reagovanju, odnosno psihosomatskog pacijenta.

 

Zaključak

Škola je jedan od glavnih izvora stresa kod dece i omladine, a osnovni razlog je pogrešan sistem zasnovan na sankcionisanju negativnog ponašanja („ako ne napišeš domaći, dobićeš jedinicu“), zbog čega je i ranije radoznalo, zainteresovano i pametno dete vremenom gubi volju za radom i učenjem i mrzi školu.

Takođe sve polazi iz primarne porodice pa ukoliko majka i otac ne umeju da regulišu svoje emocije, da pričaju o njima, da ih prihvate, verovatno neće umeti ni dete. 

Jedan od najboljih načina za borbu protiv stresa je dobro planiranje, jer razmišljanje i priprema za posao olakšavaju rešavanje problema.

Takođe je dobro naučiti vežbe disanja.

U terapiji stresa, klijentu se pomaže da odredi svoje izvore i sopstvene negativne misli i osećanja povezana sa njima. Istovremeno, on je ohrabren i podržan u njegovim naporima da reši ove probleme.

Rad na emocijama sa terapeutom, kontakt sa svojim emocijama, njihovo regulisanje i procesuiranje je ključno za naše telo i zdravlje. Veština samoregulacije emocija je jedna od najvažnijih veština kojom trebamo ovladati.

 

Ukoliko si spremna da radiš na emocijama sa mnom možeš raditi na 2 načina:

  1. Individualne sesije, rad 1:1 ( online i uživo )
  2. Radionica “Moć emocija” koja se održava uživo u Beogradu i koja će ti pomoći da bolje razumeš sebe, da ovladaš veštinom samoregulacije emocija i unaprediš svoj svakodnevni život.

Više o radionici pročitaj ovde ⬇️⬇️⬇️

RADIONICA “MOĆ EMOCIJA” – Jedi Putuj Voli

⌛️Prijave na broj telefona: 060/099-0000

i putem e-mail(a): Jovanajocko5@icloud.com

 

❤️Na tvom putu podrške
tvoja Jovana Stanisavljević

0 komentar
0

You may also like

Ostavite komentar